Byl to jeden z těch dnů, kdy jsme se jako třída 4.B vydali za dobrodružstvím. Vydali jsme se do Arcidiecézního muzea v Olomouci, kde nás čekal výukový program s názvem „Věci z půdy“. Program byl rozdělen na tři části: novověk, středověk a pravěk. Každá část byla úplně jiná a plná zajímavých aktivit.
Začali jsme v novověku. Tady jsme se dozvěděli o tom, jak se stavěly velké katedrály. Nejvíc nás bavila hra, při které jsme si vyzkoušeli postavit katedrálu sv. Václava – ale ne z cihel nebo kamene, ale z našich vlastních těl! Rozdělili jsme se do skupin a každý z nás představoval část stavby – věže, střechu, bránu nebo okna.
Pak jsme se přesunuli do středověku. V této části jsme se seznámili s panem Zdíkem, který si přál postavit krásný kostel. Zjistili jsme, že musel požádat o svolení papeže Řehoře. A tak jsme dostali úkol: vytvořit komiks, který zachycuje, jak pan Zdík děkuje papeži za svolení stavět. Každý z nás psal bubliny s textem, a společně jsme tvořili příběh. Bylo to zábavné a zároveň jsme se dozvěděli, jak moc byla v té době církev důležitá.
Na závěr jsme se dostali až do pravěku. Tady jsme se stali pravěkými lidmi. První úkol byl tvoření vlastního amuletu – měli jsme k dispozici přírodní materiál – hlínu. Ponořili jsme se do rituálu a poslouchali zvuky pravěké hudby. Bubnovali jsme, třásli nástroji a napodobovali zvuky zvířat. Byla to pro nás úplně jiná atmosféra, klidná a zároveň tajuplná.
Celý den byl plný nových zážitků a dobrodružství. Zjistili jsme, jak se svět vyvíjel od pravěku přes středověk až po novověk, a všechno jsme si mohli vyzkoušet na vlastní kůži. Děkujeme průvodcům z muzea za skvělý program a těšíme se na další podobné akce!