Planetárium Brno (5. třídy)

Meziplanetární sondy v uplynulém půlstoletí prozkoumaly všechny planety Sluneční soustavy, nezapomněly ani na jejich satelity anebo ještě menší tělesa – planetky a komety. Žáci 5. tříd měli příležitost vydat se na návštěvu těchto světů.

První zastávkou byl Měsíc, jediné vesmírné těleso, na kterém lidé dosud přistáli, dalším byl Mars, protože je blízko, navíc se ze všech ostatních planet nejvíce podobá Zemi.

Prohlídka pokračovala ke čtyřem plynným obrům – Jupiteru, Saturnu, Uranu a Neptunu. Žáci se také pomocí vizualizace proletěli kolem kosmického ledovce, jehož složení odpovídá materiálu, ze kterého před 4 a půl miliardami roků vznikla celá Sluneční soustava.

Čekala je také trpasličí planeta Pluto. Jediná sonda, která jej v roce 2015 navštívila, ukázala podivuhodný svět s tmavými krátery a zasněženými ledovci.

Součástí představení byla prohlídka hvězdné oblohy – ukázka několika jasných hvězd a nejnápadnějších souhvězdí.