„Poezie hravě“ (5.B)

Dne 6.10. navštívili žáci 5.B knihovnu na Brněnské ulici s programem „Poezie hravě“.

Číst básničky? No to ani náhodou! To je přece nuda…

V knihovně ale děti zjistily, že s poezií se setkávají častěji, než si myslely, a že to zase taková nuda není.

Věděli jste, že třeba písničky jsou také jedna z forem poezie? Nebo že existují veršované pohádky? No a písničky a pohádky má přece rád každý!

Paní knihovnice dětem nejprve připomněla základní pojmy, jako poezie, verš nebo rým a seznámila je s několika autory české poezie pro děti. Františka Hrubína, Jiřího Žáčka nebo Miloše Kratochvíla známe asi všichni, ale věděli jste, že básničky skládá třeba i hudebník Janek Ledecký nebo Lukáš Pavlásek?

Potom jsme poslouchali různé ukázky básní, mezi které paní knihovnice chytře zařadila i básně od současných moderních básníků, takže když nám básničky četla, všichni jsme dávali pozor, protože byly často hodně legrační. Hodně nás bavily třeba básničky o škole. Taková báseň „Samý pětky“ byla fakt dobrá, ale rodiče s ní asi souhlasit nebudou…

Na závěr ještě děti hádaly veršované hádanky a také si s básničkami zahrály na ozvěnu. No a teď už se všichni těší, až si vyzkouší skládání vlastních rýmů.