Sdružení D Olomouc (4.A)

Pro kolektiv žáků 4.A využila naše škola nabídky preventivního programu Sdružení D Olomouc. Jedná se o vícestupňové preventivní programy, jejichž cílem je podpořit dobré vztahy ve třídě, učit žáky řešit konflikty, osvojit si vzájemně respektující chování, schopnost naslouchat a vzájemně kooperovat, přičemž všechny tyto aspekty jsou výbornou prevencí šikany či kyberšikany. Aby se nežádoucím projevům chování dalo předcházet, je nutné taková setkání opakovat, proto se tyto lekce konají celkem třikrát. Čtvrťáci se v pátek 12. 4. 2024 do Dramacentra vypravili na setkání první. Prožili sociometricky laděné aktivity, jejichž cílem bylo prolomit bariéry mezi nimi a lektory, naučit novým hrám a technikám, pomocí tréninku zdravé sebeúcty a respektujícího chování si zkusit formulovat svoje myšlenky a pocity. Zařazeny byly zejména hry, které podporují skupinovou spolupráci a komunikaci a vedou k posílení vztahů ve třídě a vzájemné toleranci.

Program prvního setkání byl velmi pestrý, v závěrečné části čtvrťáci ve skupinách budovali ostrovy, na kterých by chtěli společně žít. A právě zde si mohli ověřit, jak se jim daří uplatnit žádoucí chování, tedy schopnost kooperace, naslouchání i vzájemnému respektu, ale také umění prezentovat své „dílo“. Dle vyjádření vynikajících lektorek se to našim čtvrťáků podařilo a při závěrečném hodnocení byli pochváleni.

Dětem se program velmi líbil a těší se na další lekci, která proběhne v květnu.